V naší zemi je celkem obvyklé mít svůj pozemek oplocený, abychom odradili nezvané návštěvníky. Zde však záleží na tom, zda chceme, aby náš plot plnil funkci především dekorativní, nebo ochrannou. Kombinace jsou samozřejmě možné, avšak jen málokdy úspěšné v obou případech. I z tohoto důvodu stále častěji narážíme na betonové ploty. Ty totiž podle výzkumů poskytují nejvyšší pocit bezpečí a ochrany. Zda tomu tak skutečně je, samozřejmě záleží na konstrukci každého jednotlivého plotu.

klasický betonový plot

Rozhodně by se tedy mohlo zdát, že právě tento typ bude ten, který bude ideální pro všechny. Tak tomu však není. Ač se to mnohým lidem nemusí líbit, je potřeba přiznat, že i zde existují určitá negativa, která je nutné vzít v úvahu.

Tím asi nejzřetelnějším je v podstatě odříznutí se od vnějšího světa. Jistě, nikdo nebude koukat k vám na zahradu, avšak ani vy nemůžete koukat například ven do krajiny. A pokud máte jen malý dvorek, může to vyvolávat až klaustrofobické pocity. Lidé jsou od přírody společenští tvorové, a takováto uzavřenost má negativní vliv na psychiku.

zdobený betonový plot

Dále je to fakt, že ten klasický nevypadá nijak pěkně. U základního modelu jde v podstatě jen o betonovou zeď. Rozhodně tedy nemůžete počítat s tím, že bude nějakým způsoben vhodně doplňovat vzhled vašeho obydlí. Pak je tu také blokování větru, které pocítíme zvláště v horkých letních dnech. Pokud nemáte velký pozemek, počítejte s tím, že na zahradě či dvorku nebudete mít ani vánek, což v takovýchto podmínkách rozhodně není nic příjemného.

Je tedy otázkou, zda jste ochotni toto vše přijmout výměnou za svou bezpečnost. Rozhodně je dobré si to promyslet dříve, než se pustíte do konstrukce. Pak už je totiž pozdě litovat, neboť stavba betonového plotu rozhodně není nijak levná záležitost. I zde tedy platí ono známé, dvakrát měř a jednou řež. A to je nutné si uvědomit dřív, než bude pozdě.