Mezi nejvyhledávanější stínící zařízení patří venkovní žaluzie. Fungují na principu plynulé změny úhlů náklonu lamel, tím zachycují přímé proniknutí slunečních paprsků. Lze je zavřít úplně nebo naopak celé vytáhnout. Právě instalací těchto žaluzií do exteriéru můžeme velmi účinně ovlivnit i místnost uvnitř a její tepelné klima. Jsou konstruovány takovým způsobem, aby dokázaly vytvořit stín, ale  zároveň co nejméně omezily výhled ven. Základní výhodou je nejen regulace množství světla v prostoru, ale také vedou k úspoře za klimatizaci. Funkčností je můžeme přirovnat těm standardním, které se používají v  interiéru. Díky technologii výroby a materiálům odolají nepříznivým povětrnostním vlivům.
Zastíněná místnost
Venkovní žaluzie umí být nejen funkčním prvkem, ale i elegantním doplňkem pro vaše bydlení. Mají široké využití. Od zastínění oken rodinných domů, bytů až po zastínění pásových oken u administrativní nebo komerční budovy.
Typy lamel
Z nabízených možností a variant můžete vybírat dle typu lamel, lišící se šířkou i tvarem. Lamely ve tvaru písmene C se záhyby po celé délce, se vyznačující vyšší pevností proti tlaku a patří k nejvíce prodávaným.
Odlehčenou variací jsou flexibilní lamely, nemají záhyby a vyrábí se ve tvaru písmene F. Při vytažení je pro ně typické nižší nábal.
Pomocí lamel ve tvaru písmene Z je docíleno ucelené stínící plochy v zavřeném stavu, tím je vytvořeno dokonalé zastínění. Pomocí gumy, která je vlisovaná po celé délce lamely, je zvýšen termoregulační účinek. Vyznačuje se i daleko tišším chodem techniky.
Žaluzie, které mají lamely ve tvaru písmene S, disponují také vlisovanou gumou a jsou založeny na podobných vlastnostech, jako žaluzie Z. Co se týče designu, lamelový ladný tvar zaujímá přední místo u venkovních stínících systémů. Zavřený režim vytvoří nejdokonalejší ucelenou plochu.
Venkovní žaluzie celého domu
Možnost dotace
Dotaci můžete získat jak na venkovní žaluzie a rolety, ale také na fasádní markýzy. O dotaci lze zažádat jako vlastník nebo stavebník domu, fyzická i právnická osoba. Výše dotace je vyměřena na 500 Kč/m2 plochy stíněné výplně okna nebo balkónu pro stínicí techniku s manuálním ovládáním. Jedná se jak o mechanické, tak i motorické ovládání, například pomocí nástěnného vypínače nebo ovladače na dálku. Dále 1000 Kč/m2 plochy stíněné výplně pro techniku s inteligentním motorickým řízením. Zde patří automatické ovládání, které je vyhodnocováno na datech vypočítaných z hodnoty intenzity slunečního záření, časového i celodenního režimu daného uživatele. Je možné podat jen jednu žádost na jeden dům, ta ale může být nakombinována například i se zateplením a zřízením solárních panelů. Jakmile dojde k vyčerpání dotace, je možno podání další žádosti.
Výhody a nevýhody
K výhodám patří umožnění regulace světla v interiéru, ale hlavně umí vylepšit tepelné podmínky a to bez použití dalších pomocníků, jako je klimatizace. Navíc jsou bezúdržbové a jsou zajímavým fasádním designovým prvkem. Nejsou vhodné pro zabezpečení a je nutné je chránit před velmi intenzivním větrem.