Vzdělání je důležité, ale není to všechno
Každý z nás začíná vzdělání v pravém slova smyslu na základní škole. Jistě, i ve školce se něco naučíme, ale klasické vzdělání tak jak ho všichni známe, začíná až tady. Učíme se základy matematiky, učíme se číst a psát, seznamujeme se s přírodními vědami a tvořením. Už v tak útlém věku dokáže člověk vypozorovat, pro co má dítě nadání, a čemu by se naopak mělo vyhnout. pokud neustále vaše dítě kreslí a kreslí hezky, je dobré rozvíjet tento talent i jinde, a zapsat ho do kroužku. Má vaše dítě rádo pohyb? Zkuste různé pohybové kroužky, možná bude mít velký talent třeba na fotbal.

děti se učí

Základní vzdělání je nutné pro běžný život každého z nás. ti, které učení baví a má nějaký výsledek, je dobré motivovat k další učení a středoškolskému vzdělání, manuálně nadaní jedinci by mohli po základní škole pokračovat na učiliště. Ne každý musí mít maturitu a vysokou školu, ale dobrý řemeslník bude potřeba vždycky. Nebude vás zajímat, jestli váš elektrikář měl z diktátu za jedna, ale jestli umí napojit dům na elektřinu.

Mnoho rodičů má pocit, že jejich dítě musí mít aspoň jednu vysokou školu, a bez ní nebude nic. Pokud má vaše dítě na něco talent a vy ho objevíte zavčas, můžete mu pomoct, aby dělalo v životě co chce, a co ho bude bavit. Samozřejmě se musí umět uživit, ale mít možnost dělat aspoň rekreačně to, co člověka baví, je k nezaplacení. Někteří rodiče touží po tom linkovat dítěti celý život. Naplánují mu kroužky, které dítě nebaví, drží ho doma za účelem učení celé dny, a potom se diví, že dítě má k této činnosti přirozený odpor. Líbilo by se vám, kdyby vás někdo neustále nutil dokola celé dny dělat co nechcete? Asi ne. Tak k tomu nenuťte malé dítě a více mu naslouchejte.

voskovky a papír

Opravdu nemusí mít každý diplom z vysoké školy a pracovat v kanceláři. Že má řemeslo zlaté dno říkaly už naše praprababičky, a dnes je to vidět ještě víc. Vzdělaný člověk nemusí mít vysokou, stejně jako člověk s titulem nemusí být intelektuál. Přestaňme škatulkovat lidi podle vzdělání a věnujme pozornost tomu, čím skutečně jsou.