Každý ví, že Eurozóna je euro oblast Evropské unie, na kterém se používá společná měna euro. Jednotná měnová politika je vykonávána postupně od roku 1999.

Mnozí dříve narození si zajisté pamatují na časy, kdy se ještě ve Francii platilo franky a v Německu markami. Pojďme se podívat na příběhy neznámějších evropských měn. Určité povědomí bychom o nich měli mít, protože se s nimi můžeme setkat v literatuře nebo historii.
vlajka Evropská unie
· Německo – marka.Marka měla sto feniků. Její kurz byl v době vzniku založení eura 1,99 za euro. V dobách totality se jednalo o nejžádanější valuty.
· Francie – frank. Měna používaná již od čtrnáctého století do roku 2002. Jeden frank tvořilo 100 centimů. Kurz francouzského franku 6,5 franků za euro.
· Rakousko – šilink.Jeden šilink se dělil na 100 grošů. Kurz byl asi 13,7 šilinků za euro.
· Řecko – drachma.Drachmy se používaly už ve starověku. Moderní drachmy se vydávaly od roku 1836 do roku 2001. Jedna drachma se skládala z 100 lept. Kurz byl 341 drachem za euro
· Španělsko – peseta.Kurz byl 166,4 peset za euro.
· Itálie – liry.Liry byly vydávány od šedesátých let devatenáctého století do roku 2002. Svého času nahradily měny menších států Itálie. Kurz byl při stupu do Eurozóny 1936 lir za euro.

Všechny státy EU jsou povinny vstoupit dříve či později do Eurozóny. Z této povinnosti byla vyvázána Velká Británie (tato země si v červnu 2016 v referendu odsouhlasila odchod z EU tzv. Breitú, Dánsko a Švédsko.
polské bankovky

Poslední fáze

Zatím poslední fáze zavádění eurozóny proběhly v roce 2009, kdy slovenské koruny za euro vyměnilo Slovensko, v roce 2011, kdy estonské koruny vyměnilo Estonsko, v roce 2014 se se svýmilaty rozloučilo Lotyšsko a svýmilitasy Litva.

Součástí Eurozóny není zatím dosud Polsko, které si udržuje svoje zloté, Maďarsko se svými forinty, Bulharsko se svými levy, Rumunsko se svými leuy, Chorvatsko se svými kunami a Česko se svými korunami.