Průzračná čistá voda na koupání je rozhodně lákavější, než kalná stoka, z níž máme pocit spíše odpudivý. To je pochopitelně přirozená lidská reakce. Voda je však životodárná tekutina, kterou využívají miliony různých mikroorganismů. Jistě si tedy dokážete představit vodu v bazénu, která zůstane ve stojaté formě bez použití filtrace a čisticích prostředků několik týdnů bez povšimnutí. Již za několik dnů se v ní začnou tvořit řasy, prvoci, bakterie, které se tu začnou nekontrolovaně množit.
palma u bazénu

Chlór

V současné době se chlór běžně používá v úpravnách vody, která je označována dokonce jako pitná. Chlór je však jedovatý plyn, který bezpečně zahubí vše živé, co mu přijde do cesty. Pokud je jeho koncentrace optimální, lidský organismus si s ním poradí, ale ne vždy je chlorování vody žádoucí a bezpečné, zvláště pro osoby alergické na tento chemický prvek . Alergie se většinou projevuje zarudlou pokožkou, zrudnutím bělma očí, nepříjemným svěděním a vysušenou pokožkou. Naštěstí není třeba bazénovou tekutinu chlorovat, lze využít i jiný způsob její očisty.
zrzka v bazénu

Kyslíková terapie

Jsou to výrobky s aktivním kyslíkem, které působí velice podobně, jako chlorové tablety. Nesmí se však oba dva způsoby očisty vody vzájemně kombinovat, buď jeden, nebo druhý. Aktivní kyslík je přímo ideální pro vířivky (whirlpool) a pro menší dětské bazénky, kde si hrají batolata a malé děti. Ačkoliv se to může zdát jen reklamní trik, kyslík skutečně působí podobně jako chlór, lidé totiž mají zafixován kyslík, který člověk vdechuje, ale pro řadu mikroorganismů je kyslík toxický.
krytý bazén

UV lampa

Tento princip využívá speciální nízkotlaké lampy (výbojky), která produkuje UV záření. Voda je vystavena působení záření, které spolehlivě zlikviduje viry, bakterie a ostatní nežádoucí patogeny. Jde o nerezovou průchozí trubici, ošetřována je tedy pouze voda a člověk s nebezpečným ultrafialovým zářením vůbec nepřijde do styku. Tímto způsobem lze snížit dávku chlóru až o 70 %.