To nejlepší, co mladé lidi vykračující do společného života, je plánování. A jako první úkol je pro všechny stejný – způsob bydlení. Tak, aby v něm do budoucna bylo dost prostoru pro spokojený život. A rovněž aby v něm bylo dost místa plánované ratolesti. Většina mladých párů se v prvním roce stěhuje do podnájmu, kde se po večerech rodí představy o rodinném domu. A protože možností, jak vytoužený domov vybudovat, je hodně, je potřeba pečlivě zvážit všechny alternativy. 

Rodinný dům

Prvním a nejdůležitějším krokem při plánování společného bydlení je důkladná finanční rozvaha. Ta usnadní všechny pozdější kroky. Stejně důležitý je i výběr místa, na kterém bude mladý pár dům budovat. Vybírat je vhodné tak, aby pro nové majitelé zůstala dobrá dojezdnost do práce. A pro plánované děti byla jednoduchá docházka do školky a školy. Odpadne tím denodenní přesunování ať už autem, autobusem či vlakem. Třetím důležitým krokem je výběr velikosti pozemku, na kterém bude dům postaven. Jestli u něho bude stačit malá předzahrádka, anebo bude zahrada sloužit k rodinným aktivitám všech jejich členů. Možnost v budoucnu vybudovat v ní zahradní domek, pergolu, bazén určitě stojí za zvážení.

krásný dům

Pokud se mladý pár rozhodne pro stavbu bungalovu, která je ekonomicky nejvýhodnější, určitě bude spokojený. Bývají přízemní, s přímým vstupem na terasu, a co je hlavní. Tyto domy bývají energeticky nenákladné. Což je i hlavní devízou pasivních domů. Ty jsou dneska dodávány na klíč a pro jejich nové majitele přinášejí velké úspory do budoucna. Je možné si zvolit variantu jak zděnou tak i ze dřeva. Pro tento typ bydlení jsou hlavním přínosem solární panely, které zajišťují ekologický provoz. Ekonomicky výhodné je i bydlení v řadových domech, nebo dvojdomcích. Společné bydlení přináší do budoucna rovněž spoustu výhod. A k domům navíc vždycky přísluší společná zahrada. Bývá to místem, ve kterém se rádi setkávají sousedé. A především je rájem pro děti. Klasický rodinný dům bývá nejméně ekonomický výhodný, ale zaručuje největší svobodu v rozhodování, jaký ho chtějí majitelé mít. Ve spolupráci s dobrým architektem tak může vzniknout domov snů. Ať už jednopodlažní, dvoupodlažní, atriový. Jak pro rodiče, tak jejich potomky.