Písek do pískových filtrací musí mít předepsané parametry, nemůžete si jen tak vyjít na procházku kolem zatopeného pískového lomu, kde se pravidelně v létě koupete, nabrat tu do kyblíku písek z pláže, propláchnout jej vodou a nasypat do filtrační nádoby, takto by to skutečně nefungovalo.

hladina bazénu

Filtrační písek musí mít přesné parametry, tedy zejména velikost zrn v přesném rozmezí, a jejich ostré hrany. Například pro filtrování vody v bazénech se často používá písek o zrnitosti mezi 0,6 a 1,2 mm. Ostré hrany zrnek písku fungují jako záchytná síť, která odchytne většinu mechanických nečistot, a ty se pak snadno zpětným proplachováním odplaví do odpadu. Časem se však zrnka obrušují vlivem vodní eroze a tím se snižuje filtrační schopnost, v praxi to znamená, že je nutné písek vyměnit za nový již poměrně brzy, zhruba po dvou až třech letech, podle toho, jak často filtraci uvádíte do provozu. Výhodou filtračního písku je ovšem jeho velmi nízká cena.

voda v bazénu

Jakmile si pořídíte pískovou filtraci, staráte se prakticky pouze o výměnu písku, a pokud nedochází k závadám na čerpadle nebo k mechanickému poškození filtrační nádoby či ostatních instalačních prvků bazénové filtrace, je provoz a údržba filtračního zařízení snadnou záležitostí.

A co s použitým pískem

Teoreticky jej můžete nasypat dětem do pískoviště a zvětšit tím jeho objem. Filtrační písek je netoxický, nijak jim neublíží, a mohou si s ním vyhrát na zahradě i doma, pokud jsou k tomu vhodné podmínky.

Písek se hodí i jako posypový materiál v zimě na chodník, je to mnohdy lepší volba, než sůl, která je agresivní vůči obuvi, kalhotám a karosérii automobilů. Písek pak stačí jednoduše po zimě zamést, a máte po starostech.

Někteří lidé doporučují písek pro účely pěstování rostlin, a to buď jako součást zeminy v květináčích, anebo jako přídavek do záhonu či při zakládání trávníků.