Elektrocentrála je skvělá věc, díky které můžeme mít elektřinu kdekoliv, i když na místě chybí přípojka. Poslouží jako záložní zdroj při výpadku elektřiny.
Podle čeho se řídit při výběru elektrocentrály? Tyhle parametry se vyplatí sledovat!
Elektrocentrála není úplně levná záležitost, navíc pokud ji špatně vybereme, může se nám stát, že ji nechtěně poškodíme nebo to odnesou přístroje, které k ní budeme připojovat. Existuje totiž několik druhů elektrických generátorů, liší se výkonem, typem paliva, které se do nich lije a také tím, jak dlouho vydrží fungovat nebo jak jsou hlučné. Podle toho, na co elektrocentrálu budeme využívat, bychom měli vybírat, nejlepší je ještě před nákupem poradit se přímo s odborníkem, několik zásad správného výběru je ale dobré znát předem.
K čemu bude sloužit
Elektrocentrála je zařízení, které má svůj vlastní motor, díky palivu je pak schopna dodat nám elektrickou energii i na místech, kde není klasická elektrická přípojka pro připojení k elektřině a stejně dobře poslouží jako záložní zdroj elektřiny. Záložní zdroj se může hodit v nemocnicích, ve firmách a průmyslových objektech, stejně tak jako v domácnosti při výpadku elektřiny. Využívá se ale i na stavbách, kde je nutné zapojit stroje do elektřiny nebo na chalupách a zahradách, kde přípojka obvykle chybí. A právě to, kde budeme elektrocentrálu používat a hlavně, jaké přístroje nebo spotřebiče do ní budeme zapojovat, by mělo být rozhodující.
Každá elektrocentrála má jiný výkon a hodí se tak pro jiné typy přístrojů. Ty citlivější spotřebiče pak klidně mohou být poničeny, pokud se zapojí k nesprávně vybrané centrále, stejně tak může být pokažený samotný generátor. V tomto ohledu jsou nejlepší invertorové elektrocentrály, které samy regulují napětí a frekvence podle typu přístroje. Jsou schopny bez problémů napájet i ty nejcitlivější typy spotřebičů. V tomto ohledu se tak vyplatí, připlatit si.
Podle typu paliva
Nejběžněji jsou používané benzínové elektrocentrály, které pak patří i k těm nejlevnějším na trhu, využití pak ale najdou zejména na zahradách či chalupách. Plynové patří k těm tišším a lehčím typům, skvěle je oceníte například na cestách, hodí se do karavanů. Naftové jsou ty nejvýkonnější, zvládnou i skutečně dlouhý i celodenní provoz a patří k větším a takzvaně statickým, tedy nepřenosným typům. Je na ně však opravdu spoleh.
Popřemýšlet o výběru se vyplatí!